Náš první holubník jsme otevřeli v květnu 2023 na půdě gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci. Aktuálně jej obývá šest holubů.

Holubník má nyní kapacitu pro 100 jedinců (50 budníků neboli hnízdních polic) a dalších 25 budníků budeme instalovat později, takže počítáme s celkovou kapacitou až pro 150 holubů. Odhadujeme, že tento počet se pohybuje v okolí.

Účelem holubníku je stáhnout do něj postupně právě ty holuby, kteří se pohybují v okolí školy a zdržují se na parapetech, v okapech a znečišťují fasádu. Jelikož jsme holubník otevřeli na začátku léta, holubi již venku zahnízdili a tak jsme se rozhodli proces urychlit. Do holubníku jsme umístili několik holubů, kteří zde zůstali zavření po dobu tří týdnů v rámci aklimatizace. Nyní jsme holubník otevřeli a oni tak pomohou ,,natáhnout" dovnitř další holuby.

Instalování kamer do prostor holubníku nám umožní pozorovat dění uvnitř. Zároveň poslouží k osvětě veřejnosti, jelikož přenos kamer bude možné sledovat online. Studenti mohou na toto téma vypracovávat zajímavé studie.

Velkou výhodou tohoto půdního holubníku je jeho dostupnost a snadná údržba. Cenové náklady za realizaci se pohybují mezí 170 až 200 tisíci korunami.

Servis holubníku pod naším dohledem zajišťují v tomto případě dva pracovníci veřejně prospěšných prací, kteří se starají o úklid. Díky automatickému dávkovači na vodu, zrní (speciální směs pro holuby) a grit (jemný ,,písek", který přispívá ke správnému trávení), není třeba doplňovat krmení každý den. Holubi zde mají vše, co potřebují k životu a nemají důvod opouštět holubník a hledat potravu jinde. Ven se poletí vykoupat, proletět a nebo slunit.

Hygiena je základ. Holubník je uzpůsoben tak, aby jeho čištění bylo co nejsnazší. Podlaha, spodní část polic a sedátka pro holuby by měla být ideálně ze snadno omyvatelného materiálu, do kterého se holubí trus nevsákne. Holubi mají možnost koupat se ve vaničce se speciálním dezinfekčním roztokem. Do vody pravidelně dostávají pár kapek dezinfekce a jejich zdravotní stav kontroluje veterinární lékař.

Ohlasy na holubník na škole jsou pozitivní a zájem médií obrovský. Doposud se stále ozývají další a téma je velice zajímá. Holubník je symbolem pokrokovosti a moderního přístupu v rámci udržitelného způsobu regulace holubů.  


Holubník pro vaše město či firmu?

Domluvíme si schůzku, pobavíme se o možnostech a zařídíme vše potřebné.

Kontaktujte nás